Prima pagină  »  Subdiviziunile Consiliului raional  »  Direcția Asistență Socială și Protecție a Familiei
Direcția Asistență Socială și Protecție a Familiei

Adresa: MD–4801,  or. Criuleni,  str. 31 August, 108, Sediul Consiliului raional, etajul I,


birourile: 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 125

Tel./fax.: (0248) 22-548, 22-075, 24-082, 22-122, 24-043; 21-308; 20-760;

e-mail: as.criuleni@gmail.com  


Direcţia Asistenţă Socială şi Protecţie a Familiei este o subdiviziune structurală în subordinea Consiliului raional Criuleni.

Scopul Direcției AS şi PF este de a contribui la îmbunătățirea calității vieții persoanelor în dificultate prin asigurarea asistenței sociale în raza unității administrativ-teritoriale în care activează. În vederea realizării acestui scop, prioritare sînt următoarele obiective:

  • dezvoltarea şi administrarea serviciilor de asistență socială la nivel teritorial în conformitate cu politica națională și strategiile din domeniu;
  • satisfacerea necesităților sociale ale persoanelor și grupurilor aflate în dificultate;
  • implementarea unor programe specifice privind protecția copiilor şi familiei și protecția persoanelor cu dizabilități.

Direcţia Asistenţă Socială şi Protecţie a Familiei este responsabilă de identificarea persoanelor defavorizate şi acordarea serviciilor sociale calitative, ajutorului social, material și pentru perioada rece a anului în scopul ameliorării condiţiilor de trai. Promovează politica statului în domeniul respectiv şi asigură aplicarea legislaţiei la nivel teritorial.

Obiectivele strategice:

  • formarea profesională şi dezvoltarea continuă a aptitudinilor şi competenţelor personalului care activează în sistemul de asistenţă socială;
  • reintegrarea şi reabilitarea socială a persoanelor vîrstnice şi cu dizabilităţi;
  • dezvoltarea şi perfecţionarea sistemului de ajutoare a familiilor vulnerabile;
  • asigurarea dezvoltării sistemului de protecţie socială a copilului şi familiei.

Subdiviziuni:

Direcţia Asistenţă Socială şi Protecţie a Familiei

Serviciul asistenţă socială comunitară

Asistenţii sociali din teritoriu:

Serviciul îngrijire socială la domiciliu

Lucrătorii sociali din teritoriu:

Serviciul Asistenţă Parentală Profesionistă:

Asistenţi Parentali Profesionişti:

Casele de Copii de Tip Familie:

Serviciul ortopedie şi protezare:

Serviciul social „Asistenţă Personală”

Asistenţii personali din teritoriu:

Evenimente tradiţionale:

  • şef al Direcţiei- Brînza Ludmila, tel. 0248-22548
  • şef-adjunct al Direcţiei - , tel. 0248-22122;
  • contabil-şef - Ceban Valentina , tel. 0248-24043;
  • specialist principal (ajutor material; foi de tratament) - , tel. 0248-24043;
  • specialist principal (persoane în etate şi cu dizabilităţi) - Zolotco Tamara, tel. 0248-22075;
  • specialist principal (protecţia drepturilor copilului) - Loghin Diana, tel. 0248-24082;
  • specialist superior (familii cu copii în situaţie de risc) -   tel. 0248-24082;
  • specialist superior (administrare ajutor social) - Chirilov Viorica, tel. 0248-22075;
  • specialist superior (management resurse umane) - Duca Irina, tel. 0248-22122.
  • contabil - Cearîc Eugenia, tel. 0248-22122;
  • jurist - Rîbușchin Alexandru, tel. 0248-22254;
  • psiholog - Iacub Svetlana, tel. 0248-22254.
    • şef serviciu – Margareta Savițchi, tel. 0248-22075.
    1. Bălăbăneşti - Bulgari Lidia; Malai Zinaida  tel. 0248-32592;
    2. Bălţata - Manolachi Aliona, tel. 0248-93272;
    3. Boşcana - Staci Galina, tel. 0248-70238;
    4. Cimişeni - Solonaru Valentina, tel. 0248-31238;
    5. Corjova - Platovschi Svetlana, tel. 0248-78238;
    6. Coşerniţa - Cibotari Alexandra, tel. 0248-69238;
    7. Criuleni –  Ciorba Valeria, Miron Oxana tel. 0248-22604;
    8. Criuleni (Ohrincea) - Cucu Daria, tel. 0248-37236;
    9. Cruglic - Grițco Viorel, tel. 0248-66296;
    10. Dolinnoe - Lazu Mriana, tel. 022-31-66-44;
    11. Drăsliceni – Roşca Daria, tel. 0248-73172;
    12. Dubăsarii Vechi – Calcaura Irina; Cerlat Tatiana, tel. 0248-61462;
    13. Hîrtopul Mare – Castraveţ Mariana; Roșca Maria; tel. 0248-72182;
    14. Hruşova - Panaite Iulia, tel. 0248-39741;
    15. Işnovăţ - Duca Alexandra, tel. 0248-77392;
    16. Izbişte – Stanila Elena, tel. 0248-67023;
    17. Jevreni – Brînza Liliana , tel. 0248-68238;
    18. Măgdăceşti – Guzun Liudmila; Sandulescu Ludmila, tel. 0248-33864;
    19. Maşcăuţi - Stratan Maria; Iațco Marina , tel. 0248-64972;
    20. Micleşti – Colac Natalia, tel. 0248-36365;
    21. Oniţcani -  Bardian Tatiana, tel. 0248-79543;
    22. Paşcani – Ciobanu Tatiana, tel. 0248-30237;
    23. Răculeşti - Garpasin Galina, tel. 0248-75220;
    24. Rîşcova - Camenşcic Diana, tel. 0248-76238;
    25. Slobozia-Duşca - Terzi Aliona, tel. 0248-74894;
    26. Zăicana – Luchian Liliana, tel. 71-217;
    • şef serviciu - Cicanci Ana, tel. 0248-21308.
    • șofer - Dragoman Ion.
    1. Bălăbăneşti - Cotoman Valentina;
    2. Bălţata – Glavan Elena;
    3. Boşcana - Staci Galina;
    4. Cimişeni - Cazac Valentina;
    5. Corjova - Ojog Lidia; Cîrlig Varvara;
    6. Criuleni – Puşca Aliona; Godoroja Elena;
    7. Cruglic - Panfilii Larisa;
    8. Dolinnoe – Sarain Elena;
    9. Drăsliceni - Bujor Ana;
    10. Dubăsarii Vechi - Macarenco Iulia; Damaschin Liuba; Cuciuc Viorica;
    11. Hîrtopul Mare - Petraş Eugenia;
    12. Hruşova - Pavalatii Eugenia;
    13. Işnovăţ - Soltanici Maia;
    14. Izbişte - Ţebernîi Liuba; Ţîmbalari Liubovi;
    15. Jevreni - Rotari Zinaida;
    16. Măgdăceşti – Guzun Silvia;
    17. Maşcăuţi - Verdeș Natalia; Gîdilica Ana;
    18. Micleşti - Grosu Ion; Morozan Silvia; Gheorghiuc Vera;
    19. Ohrincea - Grecu Lidia;
    20. Oniţcani - Chilari Rodica; Iacub Elena;
    21. Paşcani - Negrei Emilia;
    22. Răculeşti - Golban Tatiana;
    23. Rîşcova - Ursachi Raisa;
    24. Slobozia-Duşca - Ogor Aliona;
    25. Zăicana - Plămădeală Eugenia;
    • şef serviciu APP - Rapcea Marcela, tel.0248-20-760;
    • asistent social –  Ciorba Tatiana, tel. 0248-20-760.
    1. Chetrușca Olga;
    2. Chiperi Mariana;
    3. Fostica Tatiana;
    4. Gherciu Veronica;
    5. Gîlca Veronica;
    6.  Malai Mariana;
    7. Mamolea Victoria;
    8. Mantaluța Violeta;
    9. Osoian Natalia;
    10. Plavan Larisa;
    11. Roșca Maria;
    12. Rusu Petru;
    13. Sclifos Lina;
    14. Sîrbu Aurica;
    15. Stici Angela.
    • Asistent social - Ungurean Renata, tel. 0248-20760;
    1. Botnari Lina - com. Bălțata;
    2. Morțun Ana - com. Bălțata
    3. Barbu Ivan - or. Criuleni;
    4. Batrîncea Elena - or. Criuleni.
    • felcer-protezist – Cicanci Ana , tel. 0248-22075.
    • şef serviciu – Vasiliu Tatiana, tel. 0248-20-760;
    • şef serviciu - Levușchin Elena, tel 0248- 20-760;
    • șef serviciu - , tel. 0248-20-760.
    1. Bălăbăneşti – Antocica Valentina; Agreci Rodica; Alea Aurelia; Baluțel Olga; Mihailova Elena; Nistrean Nicolai; Rotari Iulia; Rotaru Ina; Sîrbu Nina; Tanas Lilia;
    2. Bălţata – Bragarici Natalia; Bugai Vladimir; Fedorcea Irina; Verjac Natalia; Zabolotnîi Ina;
    3. Boşcana – Iacob Fevronia; 
    4. Cimişeni – Cristea Valentina; Măgurean Valentina; Pisarenco Uliana; Rabei Tatiana; Rotaru Cristina;
    5. Corjova – Rotari Liuba;
    6. Criuleni – Bejan Valerian; Botezatu Mihail; Calinchina Cristina; Grajdian Iurii; Moraru Ana; Racu Cristina; Slobodaniuc Vasile; Tolmaciova Irina;
    7. Coşerniţa – Raicu Elena;
    8. Cruglic – Andronic Victoria;
    9. Drăsliceni – Botnari Lilia; Cibric Maria; Ciutac Elena; Soltan Petru;
    10. Dubăsarii Vechi – Bolt Serghei; Calcatinge Liuba; Chetrușca Fedora; Coliba Ludmila; Digol Natalia; Guitu Nina; Macarenco Maria; Novac Ion;
    11. Dolinnoe - Sarain Elena;
    12. Hîrtopul Mare – Baluţel Gheorghe; Braniști Elisaveta; Brînca Maria; Busuioc Lidia; Popescu Mariana;
    13. Hruşova – Cotovici Mihail, Corcimari Tamara; Marulea Aurelia;
    14. Işnovăţ –  Colcinschi Haritina; Istrati Victor; Rabei Elena;
    15. Izbişte –  Gherciu Iulia; Golban Angela; Marulea Natalia; Rotari Tatiana; Verdeș Mariana; 
    16. Jevreni – Urîtu Oxana;
    17. Măgdăceşti – Balan Vasile; Coșer Ana; Cucoș Irina; Dabija Elena; Guzun Mariana; Scripnic Eugenia; Efros Maria; Kroitor Iurii; Onica Lidia; Scripnic Eugenia; Tentiuc Ştefan;
    18. Maşcăuţi – Ceban Maria; Ghiluţa Elena; Ghiluța Nina; Mirca Natalia; Răbdău Elena; Titei Parascovia; Zgarbur Victoria;
    19. Oniţcani – Dodon Tudor; Zolotco Clavdia;
    20. Paşcani – Bulaș Ion; Ciutac Constantin; Damașcan Svetlana; Levițchi Fiodor; Şaganovschi Ivan;
    21. Răculeşti – Buga Galina; Cîrlan Aliona; Cuoețchi Mariana; Roşca Tatiana; Sclifos Clara;
    22. Râșcova - Cebotari Alexandru;
    23. Slobozia-Duşca – Istrati Evghenia; Ogor Victor; Straistari Vasile;
    24. Zăicana- Ciobanu Irina; Foiu Margareta; Olari Ioana; Plămădeală Veaceslav;
  • retragerea trupelor armate (sovietice) din Afganistan - 15 februarie;
  • comemorarea începutului acțiunilor de luptă pentru independenţă și integritatea Republicii Moldova - 2 martie;
  • comemorarea participanţilor la lichidarea consecinţelor avariei de la Cernobîl - 26 aprilie;
  • acţiuni de binefacere şi caritate consacrate sărbătorilor de Paşti:"De la inimă la inimă"- mai 2017; 
  • comemorarea eroilor care au luptat cu fascismul în Războiul II Mondial – 9 mai;
  • sărbătoarea familiei - 15 mai;
  • Ziua Internaţională a Ocrotirii Copiilor - 1 iunie;
  • ziua persoanelor supuse represiunilor politice -iunie- iulie;
  • omagierea oamenilor de vîrsta a treia: Ziua Internaţională a oamenilor în etate  - 1 octombrie;
  • omagierea oamenilor cu dizabilităţi: Ziua Internaţională a invalizilor - 3 decembrie;
  • Caravana de Crăciun - 25 decembrie - 14 ianuarie.

Prima pagină  »  Subdiviziunile Consiliului raional  »  Direcția Asistență Socială și Protecție a Familiei
Ultimele noutăţi
Recomandări

Utile