Prima pagină  »  Subdiviziunile Consiliului raional  »  Direcția Educaţie
Direcția Educaţie

 


Adresa: MD 4801, or. Criuleni, bul. Biruinţa, nr. 12.

Tel.: (0248) 22-404, fax (0248) 22-460, e-mail: dgritscr@mtc-cr.md


Direcţia Educaţie, subdiviziune structurală a Consiliului Raional, este organul specializat de conducere a învăţămîntului în raion, care activează în baza Legii privind administraţia publică locală, a Legii învăţămîntului, actelor normative, ordinelor, dispoziţiilor şi instrucţiunilor emise de Ministerul Educaţiei, deciziilor Consiliului Raional şi dispoziţiilor Preşedintelui raionului.

Direcția Educaţie este subordonată Ministerului Educaţiei, în plan ştiinţifico-didactic şi administrativ, şi Consiliului Raional - financiar şi material.

Direcţia  Educaţie îşi desfăşoară activitatea în baza Regulamentului propriu, elaborat în conformitate cu Regulament-tip, precum şi în strînsă colaborare cu organele administraţiei publice locale, instituţiile de formare iniţială şi perfecţionare a cadrelor didactice, instituţiile de cercetări ştiinţifice în domeniul pedagogiei şi psihologiei, alţi factori cu atribuţii în domeniul învăţămîntului şi educaţiei.

Direcția Educaţie este responsabilă de întreaga activitate educaţională în raion.

Obiectivele generale:

Strategia învăţămîntului în raion constituie o componentă esenţială a strategiei generale de formare a sistemului educaţional în Republica Moldova şi urmăreşte următoarele obiective:

  • crearea unui sistem de învăţămînt care să genereze valorile, aptitudinile şi cunoştinţele necesare unei existenţe armonioase într-o societate bazată pe democraţie şi pluralism etnic şi cultural;
  • implementarea Curriculum-ului şi standardelor educaţionale de calitate;
  • implementarea unui sistem managerial de calitate;
  • implementarea tehnologiilor moderne educaţionale;
  • optimizarea reţelei şcolare şi a cheltuielilor din domeniul educaţiei;
  • asigurarea protecţiei vieţii şi sănătăţii copiilor, întremarea sănătăţii lor;
  • intensificarea implicării tuturor componentelor interesate în dezvoltarea sectorului educaţional: familia, şcoala, comunitatea.

Șef Direcție - Soltanici Vladimir, tel.22-404;

Secţia inspectare şi evaluare:

  • Şef secţie - director general - adjunct - Ungurean Ala, tel. 25 - 021;
  • Specialist superior - Șașcov Galina;
  • Specialist principal în problemele resurselor umane - Jîmbei Constantin, tel. 22 - 247;
  • Specialist principal, inspector şcolar - Brădiștean Emilia, tel. 22 - 876;
  • Specialist principal, inspector școlar - Gamanji Maria, tel. 22 - 876;
  • Specialist principal, învăţămînt preşcolar - Guzun Valentina, tel. 22 - 934.
  • Specialist principal, învăţămînt preuniversitar - Boșcănean Ala, tel.22 - 876;
  • Metodist - Vlas Ion, tel. 22 - 247.

Centrul Metodic:

  • Şef centru metodic - Iaţco Nina, tel. 22 - 934;

Specialiști principali/coordonatori/metodişti/responsabili la disciplinele şcolare:

  • Responsabil la ”Limba română” - Cotruță Rodica, tel. 22 - 934;
  • Responsabil la ”Matematică” - Iaţco Nina, tel. 22 - 934;
  • Responsabil la ”Biologie” şi ”Chimie” - Stahi Tatiana, tel. 22 - 876;
  • Responsabil la “Geografie” şi la fondul de manuale - Iazu Ana, tel. 22 - 934;
  • Responsabil la ”Istorie” şi “Educaţia civică” - Novic Ana, tel. 22 - 934;
  • Responsabil la ”Informatică” - Soltanici Liuba, tel. 22 - 934;
  • Responsabil la ”Limbi moderne” - Postica Larisa, tel. 22 - 934;
  • Responsabil la “Limba rusă” şi activitatea extraşcolară - Boşcănean Ala, tel. 22 - 876;
  • Responsabil la disciplinele din aria curriculară "Tehnololgii" - Ţarigradschi Bujor, tel. 25 - 934;
  • Responsabil la disciplinele din aria curriculară "Arte" – Tricolici Natalia, tel. 22 - 934;
  • Responsabil la ”Educaţia fizică” - Vlas Ion, tel. 22 - 247;
  • Responsabil la învăţămîntul primar - Brădiştean Emilia, tel. 22 - 876;
  • Responsabil la învăţămîntul preşcolar - Guzun Valentina, tel. 22 - 934;
  • Coordonator raional al acțiunilor de prevenire, identificare, raportare și referire a cazurilor de ANET - Boșcănean Ala, tel. 22 - 876;
  • Responsabil de administrarea Sistemului Automatizat al Bazei de Date (SABD) - Jimbei Constantin, tel. 22-247.

SERVICII SPECIALIZATE:

  • Serviciul Asistenţă Psihopedagogică (SAP),  director interimar - Bulgac Elvira, tel: 23 - 213;
  • Contabilitatea centralizată,  contabil şef - Ciobanu Elena, tel: 22 - 753;
  • Secretariat, secretar administrativ,  tel 22 - 404;

INSTITUŢII PUBLICE SISTEMICE:

Instituţii de învăţămînt extraşcolar/complementar:

  1. Centrul de Creaţie şi Agrement al Elevilor, Criuleni, director - Gheciu Victor, tel. 20 - 089;
  2. Şcoala sportivă Criuleni, director - Lazovschi Iurie, tel. 22 - 439;
  3. Şcoala sportivă Drăsliceni, director-interimar - Ursu Marin, tel. 73 - 236;
  4. Şcoala sportivă Măgdăceşti, director - Onică Vitalie, tel. 33- 985.

Instituţii de învăţămînt preuniversitar:

Licee teoretice:

  1. Liceul Teoretic "Nicolai Donici", Dubăsarii Vechi, director - Zgîrcu Andrei, tel. 61 - 266;
  2. Liceul Teoretic „Mihail Stratulat”, Boşcana, director - Stavila Viorica, tel.70 - 285;
  3. Liceul Teoretic "Boris Dînga", Criuleni, director - Novic Ana, tel.22 - 197;
  4. Liceul Teoretic "Ion Sîrbu", Maşcăuţi, director - Carţîn Angela, tel. 64 - 249;
  5. Liceul Teoretic Hîrtopul Mic,  director - Anghelici Eugenia, tel.72 - 529.
  6. Liceul Teoretic Măgdăceşti, director - Tentiuc Lidia, tel. 33 - 995;
  7. Liceul Teoretic Mălăieşti, director - Moraru Nicolaie, tel. 65 - 241;
  8. Liceul Teoretic Cimişeni, director - Cristea Natalia, tel.31 - 415;
  9. Liceul Teoretic Cruglic, director - Burciu Nadejda, tel. 66 - 395.

Gimnazii:

  1. Gimnaziul Bălăbăneşti, director - Calancea Maria, tel.32 - 295;
  2. Gimnaziul Bălţata, director - Todoriuc Galina, tel.92 - 5 - 07;
  3. Gimnaziul Coşerniţa, director - Crapacenco Ludmila, tel.69 - 240;
  4. Gimnaziul Corjova, director - Crîşmariuc Ecaterina, tel.78 - 241;
  5. Gimnaziul Drăsliceni, director - Guzun Ana, tel.73 - 102;
  6. Gimnaziul Dolinoe, director-interimar Rotari Natalia, tel.35 - 97 - 62;
  7. Gimnaziul Izbişte, director - Lubaş-Verdeş Natalia, tel.67 - 334;
  8. Gimnaziul Işnovăţ,  director - Gheorghiţă Tatiana, tel.77 - 318;
  9. Gimnaziul Micleşti, director - Zavtur Elena, tel.36 - 088.
  10. Gimnaziul "Mihai Eminescu", Jevreni, director - Soltan Maia, tel. 68 - 322
  11. Gimnaziul Ohrincea,  director - Vîrlan Ion, tel. 37 - 255;
  12. Gimnaziul Onițcani, director - Dodon Lilia, tel. 79 - 280;
  13. Gimnaziul Paşcani, director - Lucaşenco Tamara, tel.30 - 345;
  14. Gimnaziul Răculeşti, director - Burciu Angela, tel. 75 - 178;
  15. Gimnaziul Ratuş, director - Boaghe Feodora, tel.35 - 236;
  16. Gimnaziul Rîşcova, director-interimar Todirca Galina , tel.76 - 312;
  17. Gimnaziul Slobozia-Duşca, director - Istrati Anatolie, tel.74 - 241;
  18. Gimnaziul Steţcani, director-interimar - Enachi Natalia, tel.36 - 064;
  19. Gimnaziul Hîrtopul Mare, director-interimar - Onofrei Veronica, tel.72 - 146;
  20. Gimnaziul Hruşova, director - Şendrea Silvia, tel.39 - 436;
  21. Gimnaziul Zăicana, director-interimar - Arseni Valentina, tel. 71 - 283.

Şcoli primare:

  1. Şcoala primară Dubăsarii Vechi, director-interimar - Leahu Rodica, tel. 61 - 231;
  2. Şcoala primară Criuleni, director - Chirev Galina, tel.22 - 964;
  3. Şcoala primară Maşcăuţi, director - Florescu Larisa, tel.64 - 319.

Instituţii de învăţămînt preşcolar:

  1. Grădiniţa de copii Bălăbăneşti, director - Păvălache Eugenia, tel.32 - 690;
  2. Grădiniţa de copii Bălţata, director - Verici Eugenia, tel.93 - 450;
  3. Grădiniţa de copii Bălăşeşti, director - Roşca Angela, tel.75 - 677;
  4. Grădiniţa de copii Boşcana, director - Tricolici Zinaida, tel.70 - 240;
  5. Grădiniţa de copii Cimişeni, director - Nacu Mara, tel.31 - 714;
  6. Grădiniţa de copii Corjova, director - Cireş Maria, tel.78 - 475;
  7. Grădiniţa de copii Coşerniţa, director-  Vozian Zinaida, tel. 69 - 207;
  8. Grădiniţa de copii Criuleni, nr.1, director-interimar - Carauş Eudochia, tel.21 - 679;
  9. Grădiniţa de copii Criuleni nr.2, director - Căpăţînă Ana, tel. 22 - 964
  10. Grădiniţa de copii Cruglic, director - Verdeş Tamara, tel.66 - 877;
  11. Grădiniţa de copii Dolinnoe, director - Zastavniţchi Victoria, tel.31- 66 - 98;
  12. Grădiniţa de copii Drăsliceni, director - Guzun Olga, tel.73  -242;
  13. Grădiniţa de copii Dubăsarii Vechi, director - Chetruşca Nadejda, tel.61 - 261;
  14. Grădiniţa de copii Hîrtopul Mare, director - Postoroncă Maria, tel.72 - 531;
  15. Grădiniţa de copii Hruşova, director - Roibu Nicolina, tel.39 - 308;
  16. Grădiniţa de copii Işnovăţ, director - Busuioc Lilia, tel.77 - 350;
  17. Grădiniţa de copii Izbişte, director - Druţî Dorina, tel.67 - 648;
  18. Grădiniţa de copii Jevreni, director - Sîrbu Maria, tel.68 - 537;
  19. Grădiniţa de copii Măgdăceşti, director - Roşca Galina, tel.34 - 633;
  20. Grădiniţa de copii Mălăieşti, director - Barbacari Valentina, tel.93 - 348;
  21. Grădiniţa de copii Mardareuca, director - Maros Anastasia, tel.93 - 781;
  22. Grădiniţa de copii Maşcăuţi, director - Rapeşcu Ana, tel.64 - 630;
  23. Grădiniţa de copii Micleşti, director - Butucel Maria, tel.36 - 420;
  24. Grădiniţa de copii Oniţcani,  director - Ceban Zinaida, tel.79 - 290;
  25. Grădiniţa de copii Paşcani, director - Lupaşco Svetlana, tel.30 - 386;
  26. Grădiniţa de copii Porumbeni, director - Buşcu Ludmila, tel.63 - 262;
  27. Grădiniţa de copii Ratuş, director - Negură Vera, tel.35 - 228;
  28. Grădiniţa de copii Rîşcova, director - Camenşcic Natalia, tel.76 - 460;
  29. Grădiniţa de copii Răculeşti, director - Mantaluţa Natalia, tel. 75 - 228;
  30. Grădiniţa de copii Slobozia-Duşca, director-interimar – Iliescu Ina, tel.74 - 863;
  31. Grădiniţa de copii Steţcani, director - Gatman Olga, tel.36 - 075;
  32. Grădiniţa de copii Zăicana, director - Grati Varvara, tel. 71 - 658;
  33. Centrul Comunitar de educaţie timpurie Hîrtopul Mic, director - Roşca Tatiana, tel. 72 - 529.

Evenimente tradiţionale 

  • Concursul raional „Pedagogul Anului” (ianuarie);
  • Concursul „Olimpiada şcolară” (februarie);
  • Maratonul intelectual (aprilie);
  • Festivalul preşcolarilor „De la lume adunate şi înapoi la lume date” (mai);
  • Ultimul sunet (mai);
  • Ziua internaţională a copilului (iunie);
  • Concursul raional „Pentru cea mai bună pregătire a instituţiei de învăţămînt către noul an şcolar” (august);
  • Conferinţa pedagogică (august);
  • Ziua cunoştinţelor „Primul sunet” (septembrie);
  • Ziua profesională a lucrătorului din învăţămînt (octombrie);
  • Ziua bunicuţelor (octombrie);
  • Gala Laureaţilor Sportului (noiembrie);
  • Caravana de Crăciun (decembrie);
  • Festivalul „Obiceiuri şi tradiţii de iarnă” (decembrie).

Prima pagină  »  Subdiviziunile Consiliului raional  »  Direcția Educaţie
Ultimele noutăţi
Recomandări

Utile