Prima pagină  »  Noutăți
Noutăți
Campionatul raionului Criuleni la mini-fotbal ediţia 2016
Publicat la: 09.03.2016

La 5 martie curent, la baza de odihnă „Cristiano” din s. Slobozia-Duşca, s-a desfăşurat Campionatul raionului Criuleni la mini-fotbal ediţia 2016, între echipele de fotbal din raion. Campionatul s-a desfăşurat sub patronajul Consiliului raional Criuleni şi Asociaţiei raionale de fotbal.

La ceremonia de deschidere a Campionatului  au participat dl Iurie Andriuţa, preşedintele raionului, dl Oleg Ogor, vicepreşedinte al raionului, dl Vitalie Onică, Preşedintele Asociaţiei  de fotbal Criuleni  şi dl Vasile Dabija, Secretarul Asociaţiei de fotbal  Criuleni. La competiţie au participat 12 echipe de fotbal din localităţile raionului, care au demonstrat un nivel înalt de joc.

Învingătoarea trofeului principal al Campionatului de mini-fotbal ediţia  2016 a devenit echipa de fotbal din s. Măgdăceşti, care în finala mare a învins echipa din com. Bălăbăneşti cu scorul de 4-1. Pe locul III s-a clasat echipa din s. Corjova, care în finala mică a învins echipa din s. Oniţcani scor 6-4. Echipele clasate pe primele 3 locuri au fost decorate cu diplome de onoare.

Au fost apreciaţi cei mai buni jucători:

-         Cel mai bun portar Gore Anatol, s. Corjova;

-         Cel mai bun apărător Gojon Roman, com. Bălăbăneşti;

-         Cel mai bun mijlocaş Temciuc Nicolae, com. Bălăbăneşti;

-         Cel mai bun atacant  Recean Andrei, s. Oniţcani;

-         Cel mai bun golgheter Cojocari Grigore, s. Măgdăceşti;

-         Cel mai bun jucător al turneului Ursu Vasile, echipa Izvoraş.

Organizatorii au adus mulţumiri tuturor echipelor care au participat la competiţie şi au remarcat numărul în creştere al echipelor ce participă la astfel de competiţii.